Vad är temperatur.nu reporter?
Med temperatur.nu reporter kan du enkelt rapportera temperaturen där du bor till temperatur.nu. (Här kan du läsa om andra sätt att rapportera)
Denna version har som standard 1 sensor med mer tålig kabel. Sensorn passar utmärkt att mäta temperaturer i vatten med. Ska du bara mäta lufttemperatur passar oftast reportern med vanlig kabel bra, men denna reporter går såklart att mäta lufttemperatur med den med. Ska du mäta temperatur i luft rekommenderas 2 sensorer för att kunna mäta i olika väderstreck för att minska problem med solinstrålning.
Observera att max kabellängd per reporter är ca 20 meter.
Reportern har även en liten display där du kan se aktuell uppmätt temperatur.
Reportern ansluts till ditt WiFi-nätverk (2,4 GHz).
Om du hellre vill bygga en reporter själv har vi publicerat en guide för hur du går till väga här: https://www.temperatur.nu/info/temperatur-nu-reporter-bygg-en-du-med
Information om kabeln som ingår
Kabeln mellan reporter och förgreningskontakt är ca 0,5-1m lång. Kabeln som används till sensorn är Unitronic Robus från LAPP kabel.
Kabeln är svart och ca 3,5mm i diameter.
Spänningsmatning
Reportern spänningsmatas med valfri laddare med USB-C, har du ingen över kan du välja till en passande laddare. Vi skickar olika laddare ftån gång till gång, oftast använder vi laddare från IKEA.






Recensioner
Det finns inga recensioner än.