Logga ström med induktionsgivare?

I detta forum hör diskussioner gällande teknik i största allmänhet och hemautomation i synnerhet hemma.

Logga ström med induktionsgivare?

Inläggav MartinF » 15 sep 2011, 21:35

Vill logga ström. Elmätaren sitter på uthusen så det blir besvärligt att ge sig på den. Finns här någon som har mätt upp en "Extra strömsensor till Efergy". Vad ger den vid ex 10 resp 20 A? Kan det mätas med spänningsmätare för 1-wire? Eller är det nya Tellstick som är lösningen, dvs. att avlyssna signalen från Efergy?
Albin polar 35,Laddomat, 3x750l, Danfoss ECL 100 & Sfinxs solfångare. Loggar och styr vedpanna, elpatron, solfångare och motorvärme med 1-wire och webswitch via webbgränssnitt.
MartinF
Väderfreak
 
Inlägg: 100
Blev medlem: 04 jan 2010, 12:24
Ort: Sunne

Annons


Re: Logga ström med induktionsgivare?

Inläggav elf98 » 16 sep 2011, 10:34

Jag har inte någon data på Efergy-sensorn, om man nu lyckas reversa Efergy-protokollet blir det en mycket intressant lösning med Duo+Efergy.
Driver temperatur.nu
Användarvisningsbild
elf98
Har temperatur.nu som hobby
 
Inlägg: 3429
Blev medlem: 27 okt 2006, 13:49
Ort: Linköping


Återgå till Hemautomation/Teknik

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst