Crazy ide till att belysa trädkronor.

Har kan du diskutera allt som inte passar i något av de andra forumen

Crazy ide till att belysa trädkronor.

Inläggav Loranga » 22 dec 2010, 14:02

Hej,

Jag har fått tagit ett par ledlampor som vanligtvis sitter på skyltvagnar.Själva kretskortet som styr blinkningarna är skadat men lamporna lyser fint när jag kopplar in dem direkt på ett bilbatteri. Nu funderar jag på om man skulle ta och använda dem för att belysa ett par träd i trädgården.

Skulle det gå att koppla in dem direkt på ex denna transformator?

http://www.lampgrossen.se/product_info. ... cts_id=617


Saxad info:
"V-ljus 200 Led Basic 12/24V. Lysdiodslampa för vägmärkesvagn, fordon och ljustavla mm. Lamporna är CE-märkta och uppfyller Europastandard 12352. Automatisk omkoppling mellan 12/24 volt. LED 200 mm innehåller 52 st lysdioder med 250 kvcm ljusyta. Genomsnittlig strömförbrukning 0,4A. Klass L8H i Europanormen med en ljusstyrka om 2000/2500cd. Kretskort endast i Mastern."
Användarvisningsbild
Loranga
Väderfreak
 
Inlägg: 118
Blev medlem: 06 sep 2010, 15:35
Ort: Östersund

Annons


Re: Crazy ide till att belysa trädkronor.

Inläggav PerM » 22 dec 2010, 16:43

Svar nja...

Den där transformatorn ger växelström ut så du skulle endast kunna utnyttja halva effekten. Vidare är det inte en bra ide att använda LEDs som rena dioder då de har en lägre tolerans för backspänning (iaf vad jag fått lära mig). Du bör sätta en likriktarbrygga emellan trafon och LEDarna.
Beyond Measure - mer än bara mätning.
Användarvisningsbild
PerM
Har temperatur.nu som hobby
 
Inlägg: 693
Blev medlem: 23 feb 2007, 14:46
Ort: Vallentuna


Återgå till Övrigt

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 2 gäster